Wypalenie zawodowe to stan, w którym praca nie sprawia już przyjemności, coraz bardziej męczy, zniechęca i powoduje wyczerpanie fizyczne, i psychiczne.
Wypalenie zawodowe może przytrafić się w każdym zawodzie i w zasadzie w każdym wieku.
Do najczęstszych objawów wypalenia zawodowego należą problemy ze snem (bezsenność, częste wybudzanie się, koszmary senne, budzenie się bardzo wcześnie rano), pocenie nocne, podwyższone ciśnienie, problemy ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, spadek odporności organizmu oraz chroniczne zmęczenie, na które nie pomaga krótkotrwały odpoczynek, na przykład przez weekend, a nawet tygodniowy urlop. Pojawiają się problemy emocjonalne takie jak rozdrażnienie, irytacja, przygnębienie, poczucie bezsilności oraz trudności z koncentracją.
Osoba dotknięta wypaleniem zawodowym niechętnie chodzi do pracy, nie wykonuje swoich obowiązków z dotychczasowym zaangażowaniem, cierpi na prokrastynację, a jej relacje ze współpracownikami pogarszają się. Sytuacja ta powoduje narastanie problemów. Mogą one również przenosić się na inne relacje rodzinne. Problem wypalenia zawodowego może być maskowany przez sięganie po alkohol, narkotyki.
Jesteś gotowy na zmianę – zapraszamy.